تحصیل در ترکیه

در صورتی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه و یا اخذ اقامت کشور ترکیه را داشته باشید این روش می تواند یکی از گزینه های شما باشد. اگر تصمیم به ادامه تحصیل در ترکیه گرفته اید باید به شما بگوییم که مقصد مناسبی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید زیرا که شما می توانید با حداقل ها از خدمات آموزشی مناسب در بهترین دانشگاه های ترکیه بهره مند گردید. با توجه به این که دانش آموختگان در کشور ایران از سطح علمی مناسبی نسبت به کشورهای همجوار برخوردار هستند و هم چنین هزینه های پایین تحصیل و زندگی در ترکیه به نسبت سایر کشورها و با در نظر گرفتن این که ترکیه دارای دانشگاه های بسیار معتبر می باشد، راحتی تردد و عواملی به مانند این، می تواند فرصت استثنایی را برای افرادی به وجود آورد که خواهان ادامه تحصیل در کشورهای خارج از ایران هستند. بر اساس آمارهای منتشر شده در سال های اخیر میزان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل دو برابر گردیده است.

سیستم آموزش عالی

سیستم آموزش عالی در ترکیه مطابق با استاندارهای دانشگاه های آمریکا می باشد. ارایه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی/ واحدی می باشد. یعنی این که هر سال متشکل از سه ترم تحصیلی است.

شروع سال تحصیلی در ترکیه به مانند ایران در مهر ماه می باشد. یعنی شروع از ماه اکتبر و اتمام  آن ماه ژانویه و ترم بهار نیز از فوریه آغاز می گردد و در ماه ژوئن به اتمام می رسد. البته ترم تابستان از جولای آغاز می گردد و در آگوست پایان می یابد.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور جمهوری ترکیه سالیانه متعهد هستند که تعداد ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی(غیر ترک) پذیرش کنند. البته تفاوتی ندارد که این تعداد از کدام یک از کشورها باید پذیرش گردد. ورود به دانشگاه های ترکیه مستلزم ارایه ی مدارک معتبر از جانب شخص می باشد. مثلاً برای ورود به دانشگاه های ترکیه شما می بایستی مدرک دیپلم رسمی خود را ارایه نمائید که تمام واحدهای درسی خود را در دوره دبیرستان گذراند اید. در این راستا سازمان (ÖSYM)
(مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) متولی برگزاری آزمون YÖS می باشد که دانشجویان خارجی موظف هستند آن را بگذرانند. البته این آزمون در کشور ترکیه برگزار می گردد و زمان آن هم در ماه آوریل می باشد.

نحوه پذیرش دانشجو

گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه از طریق کنکور سراسری صورت نمی پذیرد بلکه هر دانشگاهی خود می تواند به صورت جداگانه بر اساس امتیازبندی و قوانین داخل دانشگاه اقدام به پذیرش و یا رد درخواست داوطلبان تحصیلات تکمیلی برای ادامه تحصیل نماید. البته لازم به ذکر است که ممکن است برخی دانشگاه ها از آزمونهای ورودی داخلی برای گزینش دانشجویان استفاده نمایند. بر این اساس می توان گفت که در مقاطع تحصیلات تکمیلی ورود به دانشگاه های ترکیه بسیار آسان تر از دانشگاه های ایران می باشد. پذیرش دانشجو هر سال دو بار صورت می گیرد و طول مدت تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری ۴ سال می باشد.

زبان های تحصیل در ترکیه

تعداد دانشگاه ها چه خصوصی و چه دولتی در ترکیه ۱۸۶دانشگاه می باشد. که در بسیاری از آنها زبان غالب ترکی و انگلیسی می باشد. اگر چه شما می توانید به زبان های اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی نیز به تحصیل اشتغال داشته باشید. ولی به شما پیشنهاد می گردد اگر قصد دارید در ترکیه مشغول به تحصیل گردید حتما به یادگیری زبان ترکی اقدام نمائید و در آزمون تومر شرکت کنید.

اعتبار علمی و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا

اغلب دانشگاه های ترکیه از اعتبارات بین المللی بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل مدارکی که از دانشگاه های ترکیه اخذ می گردد در اکثر دانشگاه ها و کشورهای دنیا پذیرش می گردند. این بدین معنا می باشد که رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی بسیار بالا می باشد.

بسیاری از دانشگاه های ترکیه با برخی از دانشگاه های آمریکا و اروپا قرارداد تبادل دانشجو دارند. مثلا دانشگاه بیلکنت و یا دانشگاه حاجی تپه با دانشگاه هاروارد قرارداد و تفاهم نامه تبادل دانشجو دارد. به همین جهت ادامه تحصیل در کشورهای آمریکایی و اروپایی برای افرادی که در ترکیه تحصیل کرده اند به مراتب راحت از افرادی می باشد که در ایران مشغول به تحصیل بوده اند.

البته در تمام رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورسیه وجود دارد. در برخی از رشته ها که در سایت وزارت علوم ترکیه آورده شده است امکان این که از ترم دوم به بعد به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی منتقل شوید بسیار زیاد است.

 امکانات دانشگاهی و خوابگاهی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه از امکانات مناسب آموزشی و رفاهی مناسبی برخوردار هستند. اکثر  دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه  می توانند از امکانات اسکان با هزینه های بسیار پایین و امکانات رفاهی بالا در خوابگاه بهرمند گردند. این در حالی است که دانشگاه های ترکیه به طور رسمی هیچ گونه تعهدی مبنی بر در اختیار گذاشتن خوابگاه به اتباع خارجی ندارند. هم چنین دانشجویان خارجی می توانند از امکانات تفریحی و خدمات درمانی نیز با قیمت مناسب استفاده نمایند.

از چه طریقی می توان وارد دانشگاه های ترکیه شد؟

با توجه به سطح علمی دانشگاه های ترکیه ورود به این دانشگاه ها به خصوص در برخی رشته هایی به مانند پزشکی و پیراپزشکی نمی تواند آسان باشد. در واقع در بسیاری از مقاطع به خصوص بعد از پایان تحصیلات و اخذ دیپلم اگر شما خواستار ادامه تحصیل در کشور ترکیه باشید می بایستی که در آزمون سراسری کشور ترکیه شرکت کنید و نمره قبولی را اخذ نمائید. و یا در آزمون SAT برای ورود به رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، آزمون YOS برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، آزمون GRE و یا آزمون آلس و همچنین آزمون تافل و آیلتس شرکت کنید.

آزمون YÖS در ترکیه

کلیه ی امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان خارجی در کشور ترکیه توسط موسسه آموزش عالی ترکیه(ÖSYM) انجام می گردد. و برای متقاضیان خارجی الزامی می باشد که در آزمون YÖS که هر ساله در کشور ترکیه برگزار می گردد شرکت کنند. و بعد از این که نمره قبولی را اخذ نمودند می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاها و موسسات عالی در ترکیه اقدام نمایند.

برای شرکت در آزمون YÖS در ترکیه هیچ گونه شرایط سنی وجود ندارد. و کلیه دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستان با هر رشته ای و دارای دیپلم متوسطه می توانند در آن شرکت کنند.

آزمون YÖS در ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است که بخش اول در آن جهت سنجش استعداد تحصیلی پایه طراحی شده است و ۸۰ سوال را دارا می باشد که شامل هوش؛ استعداد تحصیلی؛ ریاضی؛ فیزیک؛ شیمی؛ زیست شناسی و جغرافیا می باشد. مدت پاسخگویی به سوالات ۹۰ دقیقه بوده و شما می توانید زبانی که برای پاسخ گویی انتخاب کرده اید را انگلیسی و یا ترکی در نظر بگیرید. در قسمت دوم  سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی بررسی می شود  و به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

 آزمون زبان ترکی(TÖMER)

اگر متقاضی ادامه تحصیل به زبان ترکی در کشور ترکیه هستید می بایستی آزمون تومر را بگذرانید که در بسیاری از کشورها برگزار می گردد. آزمون تومر برای افرادی که در صدد مهارجت یا اخذ ویزای کار در ترکیه هستند نیز لازم می باشد.

آزمون ALES

اگر در نظر دارید که برای تحصیلات تکمیلی( بالای لیسانس) در ترکیه اقدام نمایید لازم است که در ابتدا برای آزمون ALES خود را آماده نمایید. این آزمون نه تنها برای دوره های تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است بلکه برای دوره های تخصص و دوره های مربیگری در دانشگاه ها و … نیز گذراندن آن الزامی می باشد.

آزمون ALES هر سال دو بار توسط سازمان  ÖSYM در ماه های May وDecember برگزار می گردد. این آزمون از دو بخش کلامی و ریاضی تشکیل شده است. باید در نظر داشته باشید که هدف از برگزاری این آزمون سنجش میزان معلومات افراد در رشته های خود نیست بلکه سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی؛ ریاضی و تفکر منطقی می باشد. البته که طراحی سوالات به گونه ای است که افراد با تحصیلات دانشگاهی بتوانند به آن ها پاسخ بگویند. برای شرکت در این آزمون لازم است که فرد دوره لیسانس خود را به اتمام رسانیده باشد و یا حداقل ترم آخر دوره لیسانس باشد. این آزمون فقط در خود ترکیه و قبرس شمالی برگزار می گردد. نتایج به مدت دو سال از اعلام آن معتبر بوده و قابل ارایه می باشد.

 

نحوه ارزشیابی مدارک ترکیه در ایران

 • مدرک تحصیلیÖn Lisans Diplomasi که در آن فرد دو سال به تحصیل اشتغال داشته است در صورتی که دیپلم دبیرستان داشته باشد و البته پیش دانشگاهی در ایران به عنوان کاردانی ارزشیابی می گردد.
 • مدرک تحصیلیLisans Diplomasi با سپری کردن ۴ سال تحصیل به عنوان کارشناسی و یا لیسانس ارزشیابی می گردد.
 • مدرک تحصیلی Yuksek Lisans Diplomasi  در صورتی که از دانشگاه های اعلامی وزارت علوم که به عنوان گروه ۱ هستند با شرط داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی، در ایران کارشناسی ارشد ارزشیابی می گردد.
 • مدرکVeterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi با احتساب این که ۵ سال تحصیل پیوسته بعد از دیپلم دبیرستان داشته باشند ،کارشناسی ارشد در دامپزشکی ارزشیابی می گردد.
 • مدرک تحصیلی Doktora و یاD در صورتی که از دانشگاه های اعلامی گروه یک توسط وزارت علوم باشد در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید به عنوان دکتری در ایران ارزشیابی می گردد.

در این میان در صورتی که در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری نام دانشگاهی که در آن تحصیلی می کنید جزء لیست گروه یک وزارت علوم نباشد در صورتی که معدل شما ۳ از ۴ باشد و یک مقاله علمی از رساله کارشناسی ارشد و همچنین دکتری خود در نشریات معتبر بین المللی ارایه نمایید، مدرک تحصیلی شما نیز به عنوان کارشناسی ارشد و دکتری ارزشیابی می گردد.

هزینه های تحصیل در ترکیه

اگر درصدد مقایسه ی هزینه ی دانشگاه های ترکیه با دیگر دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های ایران می باشید. بایستی به شما بگوییم که هزینه های تحصیل در دانشگاهای ترکیه به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی در ایران می باشد. هزینه و شهریه های دانشگاه ها در ترکیه با یکدیگر متفاوت می باشند. مثلا در رشته های علوم انسانی شهریه ی دانشگاه ها بسیار کمتر از رشته های پزشکی و فنی می باشد. به خصوص تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مستلزم صرف هزینه های بالایی می باشد ولیکن در بسیاری از دانشگاه ها اگر فرد دارای رزومه خوبی باشد می تواند از بورسیه تحصیلی استفاده کند. علاوه بر رشته های پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز میزان اعطای بورسیه بسیار بالا است.

لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان به صورت رایگان هزینه های درمانی و بیمه در نظر می گیرند. البته به شما پیشنهاد می گردد زمانی که تصمیم به اخذ پذیرش تحصیلی می گیرید حتماً از یک شرکت بین المللی مناسب و معتبر بیمه درمانی بگیرید.

هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس مابین ۴۵۰ الی ۱۵۰۰ دلار میتواند متغیر باشد. میزان این تغییر می تواند بر اساس نوع رشته، محل دانشگاه، دانشگاه و … متفاوت باشد. این در صورتی است که هزینه تحصیل در مقطع لیسانس به زبان ترکی  می تواند از ۲۴۰ الی ۷۵۰ دلار متفاوت باشد.

 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی به صورت سالیانه: ۱۰۰۰تا ۱۰۰۰۰دلار.
 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان ترکی به صورت سالیانه: ۱۰۰۰تا ۶۰۰۰دلار.

 

در کل ترکیه تعداد دانشگاه ها ۱۸۶ عدد می باشد که از این تعداد ۱۱۹ عدد دولتی و ۶۷ عدد دانشگاه خصوصی یا وقفی می باشند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در سال ۲۰۱۸ ، ۱۶ عدد می باشد که از این تعداد ۴ دانشگاه خصوصی و ما بقی دولتی می باشند که لیست دانشگاه ها را در زیر میبینید:

دانشگاه های گروه ممتاز

 • )Bilkent univertesi  انکارا) خصوصی
 • ) Boğaziçiuniversitesi استانبول) دولتی

دانشگاه های گروه خوب در ترکیه

 • ) Hacettepe universitesi انکارا) دولتی- با دانشگاه هاروارد در آمریکا در ارتباط می باشد.
 • ) Istanbul universitesi استانبول) دولتی
 • ) Gozi universitesi آنکارا) دولتی
 • ) Sabancıuniversitesiاستانبول) خصوصی
 • ) Koçuniversitesi استانبول) خصوصی
 • ) Istanbul teknik universitesi استانبول) دولتی
 • Middle east teknik universitesi (قبرس) خصوصی

دانشگاه گروه متوسط

 • Dokuz eylul universite  (ازمیر) دولتی
 • Ege universitesi   ) ازمیر) دولتی
 • Marmara universitesi ) استانبول) دولتی
 • Cukuruva universitesi ) چکوروا) دولتی
 • Anadolu universitesi ) اسکی شهیر) دولتی
 • Ankara universitesi ) انکارا) دولتی
 • Yildiz teknik universitesi )استانبول) دولتی

در این میان دانشگاه هایی وجود دارند که مورد تائید وزارت علوم نیستند ولی دانشگاه های معتبر و خوبی هستند . در زیر به چند مورد از آنها اشاره می شود :

 • Beykent universitesi استانبول خصوصی
 • Işıkuniversitesi استانبول خصوصی
 • Mef universitesi استانبول خصوصی

ثبت نام در دانشگاه های ترکیه:

یکی از روش های ورود به دانشگاه های ترکیه شرکت در آزمون yös می باشد ، که در این آزمون داوطلبان در سه بخشiQ ، ریاضی و هندسه مورد سنجش قرار می گیرند.

که معمولا تعداد سوالات بین ۹۰ تا ۱۱۰ می باشد.

نمره از ۱۰۰ است و نسبت به نمره رشته تعیین می کنید

لازم به ذکر است در اینجا کنکور yös سراسری نیست و هر دانشگاه آزمون مخصوص خود را می گیرد.

از طرفی دیگر در ترکیه دانشگاه های چند زبانه (انگلیسی،روسی،آلمانی، فرانسوی و…) وجود دارد که بعد از قبولی و تعیین رشته وارد امتحان شده و تعیین سطح شده و اگر لازم باشد  ۱ سال کلاس آمادگی زبان در خود دانشگاه برگزار می کنند.

روش دیگر تحصیل در ترکیه دانشگاه های خصوصی می باشند که معمولاً با در دست داشتن نمره yös دانشگاه های دولتی می توانید ثبت نام کرده و نسبت به نمره ای که می گیرید، بورسیه شده یا شامل تخفیفاتی از سوی دانشگاه خواهید شد.

در ترکیه در مقطع لیسانس ۴ سال  ، در مقطع دندانپزشکی ۵ سال و در مقطع پزشکی ۶ سال تحصیل می کنید. در ترکیه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی سال واحدی می باشد اگر از یک درس ماندید و پاس نشدید آن سال را باید دوباره از اول بخوانید ولی در رشته های لیسانس و فوق دیپلم و فوق لیسانس این چنین نمی باشد اگر از یک درس ماندید میتوانید سال دیگر همان درس را برداشت و پاس کرد.

مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

 • erasmus

erasmus   به معنی سیستم تبادل دانشجو با کشور های اروپایی است. دانشجویانی که واجد شرایط هستند ، می توانند برای تحصیل به مدت یک ترم در یکی ار دانشگاه های کشورهای اروپایی به انتخاب خود درخواست بدهند ، لازم به ذکر است ، شهریه دانشگاه مقصد بر عهده دانشگاه محل تحصیل دانشجو می باشد.

 

 • Çiftanadal 

از دیگر مزایای دانشگاه های ترکیه سیستم Çiftanadal یا تحصیل هم زمان در دو رشته مختلف در سطح کارشناسی می باشد، دانشجویان واجد شرایط می توانند برای تحصیل در دو رشته مختلف به صورت همزمان درخواست بدهند.

 • work and travel 

از دیگر امکانات و مزایای دانشگاه های ترکیه work and travel می باشد ، بدین معنی که دانشجویان واجد شرایط می توانند برای کار در طول تابستان به مدت ۲ ماه و اقامت به مدت ۱ ماه (مجموعاً به مدت ۳ ماه ) در کشور امریکا درخواست بدهند. در صورت قبول در خواست ، دانشجو طبق تخصص خود در یک شرکت در کشور امریکا به مدت ۲ ماه کار می کند و یک ماه نیز می تواند در این کشور اقامت داشته باشد.

 • Akbil

از دیگر مزایای دانشگاه های ترکیه میتوان به کارت تخفیف استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی برای دانشجویان اشاره کرد و شرایط گرفتن آن در دست داشتن برگه ی اشتغال به تحصیل ، پاسپورت و عکس می باشد .