اقامت ترکیه با اجاره خانه (اقامت توریستی ترکیه)

افرادی که قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را دارند می توانند از طریق اقامت توریستی ترکیه اقدام نمایند. این نوع اقامت به اقامت با اجاره ملک نیز معروف است.

این نوع اقامت دارای مدت ۹۰ روزه یعنی ۳ ماه می باشد، برای گرفتن این نوع اقامت نیازی به اخذ ویزا نیست (البته برای هموطنان ایرانی) و افراد متقاضی اقامت ترکیه می توانند در کشور ترکیه هر۱۸۰ روز ۹۰ روز بدون نیاز به داشتن ویزا یا اجازه اقامت ترکیه بدون مواجهه با هیچ مشکلی ساکن شوند. البته باید توجه داشت با این نوع ویزا اجازه هیچ نوع کاری مثل دادوستد و کار یا تحصیل در ترکیه وجود ندارد.

اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه (اقامت توریستی)

این نوع از اقامت در عین کم هزینه و رایج بودن ، کم ثبات ترین و پر ریسک ترین اقامت ترکیه قلمداد میشود .

در اقامت توریستی حتی با ارائه کلیه مدارک خواسته شده ، ممکن است اداره مهاجرت درخواست شما را قبول نکند و شما را به اصطلاح ریجکت کند . درصورت ریجکت شدن ، شما باید ظرف مدت ۱۰ روز خاک ترکیه را ترک کرده و تا ۶ ماه بعد از آن هم نمیتوانید درخواست مجدد برای اقامت توریستی بدهید .

اضافه میکنیم که قانون پشتوانه محکمی برای این اقامت ندارد و حتی در صورت صدور این اقامت برای شما، هیچ سابقه ای برای دریافت شهروندی ترکیه به شمار نمیرود.

اطلاعیه مهم :

در زمان تهیه این مطلب ( دسامبر ۲۰۱۹) آخرین تغییر قانون تمدید اقامت توریستی به شرح زیر اعمال شده است :

بر اساس مصوبه جدید در مورد بند «e» ماده یک قانون «۶۴۵۸/۳۱ اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی» در باره اخذ و تمدید اقامت ترکیه به صورت موقت توریستی در ترکیه، اتباع خارجی به جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه و اقتصادی(اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلیس و آمریکا، ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان،  مکزیک، کره جنوبی، لهستان و جمهوری اسلواکی) ، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین از یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ اقامت موقت گردشگری را به مدت یک سال اخذ خواهند کرد.

مطابق این طرح جدید، متقاضیان تمدید اقامت ترکیه به صورت موقت توریستی تنها می توانند حداقل پس از گذشت یک سال از پایان مهلت اقامت یک ساله توریستی خود دوباره به دریافت این اقامت مراجعه کنند.

به گفته مسئولین اداره مهاجرت ترکیه، مراجعت‌هایی که قبل از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۰ انجام گرفته است، ولو تاریخ رجوع آن ها بعد از این تاریخ نیز موکول شده باشد، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

بر این اساس، اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت ترکیه به صورت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ورود و خروج کنند. اتباع خارجی در هر ۱۸۰ روز سال مجموعا می توانند ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

در همین زمینه متقاضیان در صورت پایان مهلت اقامت توریستی‌شان و حائز بودن شرایط لازم می توانند از موارد دیگری مانند تحصیل، مالکیت اموال غیرمنقول یا اجازه کار که در سایت «www.goc.gov.tr» نیز اعلام شده است، اقامت ترکیه را اخذ کند.

شاید پیش خود سوال کنید چطور میتوان اقامت ترکیه به صورت توریستی را گرفت؟ هزینه آن چقدر است ؟  این خبر خوش را به شما میدهیم که گروه ترکیه پرتال با تجربه چندین ساله خود در این حوزه اطلاعات کافی و صحیح را در اختیار شما قرار خواهد داد .

مدارک لازم جهت اقامت ترکیه به صورت توریستی در قانون جدید :

  • قرارداد اجاره خانه به مدت حداقل یکسال به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند (این آدرس توسط اداره امنیت چک می شود)
  • بیمه سلامتییکساله
  • درخواست راندوو(وقت مراجعه جهت تحویل مدارک به اداره کوچ )
  • تایید اجاره نامه توسط دفترخانه ( نوتر )
  • پاسپورت و کپی پاسپورت
  • عکس ۴ قطعه مخصوص کارت اقامت
  • دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی (vargı numurası)
  • فیش واریز اداره مهاجرت

در ادامه مامور اداره مهاجرت ” بنا به تشخیص خود ” میتواند مدارک دیگری را از شما درخواست کند مثل عدم سوء پیشینه از ایران و ترکیه ، حساب بانکی و …

بهتر است بدانید که این مدارک به نسبت تعداد درخواست اقامت توریستی ، کم و زیاد میشوند و حتا گاهی تهیه آنها سخت و پرهزینه است .

چگونه اقامت ترکیه به صورت توریستی را دریافت کنیم ؟

در اجرای این مراحل حتما باید دقت های لازم را انجام دهید، شاید یک اشتباه کوچک باعث عدم پذیرش اقامت شما شده و هزینه های سنگینی برای شما در پی خواهد داشت، ما در گروه خانه های رویایی همراه شما در تمام مراحل اقامت و مشاوره رایگان پیش از اقامت خواهیم بود .

مدت زمان اقامت ترکیه به صورت توریستی 

لازم به توضیح است که با توجه به قانون جدید اقامت در اواخر سال ۲۰۱۹ ، اقامت ترکیه به صورت توریستی یکساله بوده و فقط برای یکسال قابل تمدید است . بنابراین در بهترین حالت بیش از ۱ سال با این نوع اقامت نمیتوان در ترکیه سکنی گزید .